ראשי מאמרים בקרי טמפרטורה בקרי טמפרטורה - שילוב בקרי PID בתהליכים אוטומטיים

בקרי טמפרטורה - שילוב בקרי PID בתהליכים אוטומטיים

שילוב בקרי PID בתהליכים אוטומאטיים באמצעות Ethernet
מערכות תקשורת מסוג Ethernet צוברות לאחרונה יותר ויותר פופולאריות בקרב אפליקציות תעשייתיות, מפני שהן מאפשרות החלפת נתונים בזמן אמת בין מכשור לעיבוד נתונים, לבין מערכות ניהול מבוססות Ethernet של חברות רבות. 

טכנולוגיית  Ethernet הולכת ונעשית נפוצה יותר ויותר בעקבות גורמים שונים, ביניהם:
יתרון מהירות על פני מערכות מידע אחרון
מאפייני התנהגות דטרמיניסטיים
כלים רבים העומדים לרשות המשתמש לצורך טיפול בתקלות וביצוע תהליכי אופטימיזציה לרשת
בסיס רחב של תמיכה אוטומאטית ומגוון פתרונות אופציונאליים
מאגר גדול של כוח אדם מיומן אשר מכיר טכנולוגיה זו על בוריה

בנוסף, היכולת לגשר בין מערכות תקשורת קיימות מאפשר לשלב שימוש במערכת מבוססת Ethernet במקום להחליף את המערכת כולה בבת אחת.

מהנדסים רבים מעידים כי לרוב הם מצפים להשתמש ב Ethernet על מנת לשלב בין מערכות שליטה שונות בעתיד. אך כאשר נשאלים כתגובה באיזה פרוטוקול Ethernet יעדיפו להשתמש, נוטים אותם מהנדסים להתבלבל מעט, שכן רובם אינם מודעים לעובדה כי קיימים אלפי פרוטוקולים שונים אשר מתאימים אחד לשני ויכולים להתקיים יחדיו במסגרת רשת Ethernet.

בניסיון לנווט בין כמות הפרוטוקולים האדירה הזו, הצעד הטבעי הראשון הוא לנסות למצוא פרוטוקולים מוכרים אשר מציעים את הפונקציות הבסיסיות בהן אנו רגילים להשתמש ברשתות במשרד, בבית ובאינטרנט.

על ידי שימוש בפרוטוקולים מסוג זה, רשת Ethernet מרחיבה את הגישה למשתמשים רחוקים באמצעות דפדפני אינטרנט ודואר אלקטרוני. אך עבור מהנדס אשר משימתו היא לבצע אוטומטיזציה של תהליך מסוים, האתגר הוא לחבר בין מכשירים שונים על מנת לשלב פונקציות אוטומאטיות. לדוגמה, מקרה בו ווסת הטמפרטורה מקבל את נקודת הייחוס שלו מבקר מסוג PLC.

למטרת תהליכי אוטומטיזציה, פרוטוקולי Ethernet דוגמת HTTP אשר מאפשרים לדפדפנים להציג דפי אינטרנט, או פרוטוקולי SMTP אשר באמצעותם נשלחות הודעות דואר אלקטרוני, אינם מתאימים. פרוטוקולים אלו בנויים להעביר אינפורמציה ב Ethernet, אך האינפורמציה מגיעה בפורמט אשר מצריך פירוש על ידי בני אדם. מטרה אחת של אוטומציה היא לחסוך מבני אדם את המשימה המייגעת של ניטור והתאמה שוטפת של תהליכים המבוססים על משוב ממקורות שונים, דוגמת מד לחץ כמו גם מדי טמפרטורה מבוססי כספית אשר דורשים פירוש וניתוח מצד בני אדם.

מטרה נוספת של תהליכי האוטומציה היא כמובן שיפור תוצאות תהליכים על ידי הסרה של משתנים מסוימים הנלווים מטבע הדברים לפרשנות מצד בני אדם, ולמנוע ניתוחים מוטעים על ידי אנשים, אשר לעיתים מתרחשים בעת ניתוח ופירוש תהליכים.

מה שנדרש לצורך אוטומציה הוא לא פרוטוקולים אשר מתרגמים מסרים אשר יועדו במקור לניתוח ופירוש על ידי בני אדם, אלא פרוטוקולים אשר מתרגמים אינפורמציה אשר עוצבה מראש במבנה המאפשר ניתוח ופירוש על ידי אמצעים אוטומאטיים.

לדוגמה, מהנדס אשר מעוניין לבצע אוטומציה של פעולתה של מכונה לאריזת ממתקים, צריך לקחת בחשבון לא רק את סדרת הפעולות הכוללות את מילוי האריזה הפתוחה בממתקים, סגירת האריזה והעברתה לתוך הקופסה, אלא גם את עניין בקרי טמפרטורה אשר תבטיח כי הממתק יישמר טרי  באריזה הסגורה. על המהנדס לקחת בחשבון גם את אמינות התהליך וחזרתו פעמים רבות לצד המאפיין של קלות השימוש.

במקרה זה, בקר טמפרטורה מסוג PLC יכול להתאים לסדרת הפעולות שלעיל, אך השמירה  המבוקרת והמדויקת על הטמפרטורה חשובה מאוד גם כן. כאן, ניצב המהנדס בפני דילמה. המערכת יכולה להשתמש ב PLC על מנת לבצע בקרת טמפרטורה ישירות, או שמה ייעשה שימוש בבקרי טמפרטורה נפרדים בשילוב עם מערכת ה PLC.

חברת  WATLOW מייצרת בקרי טמפרטורה ומיוצגת בישראל על ידי חברת אלקטרוטרם שיווק המתמחה בתחום גופי חימום ועוד.

לצפיה במגוון בקרי טמפרטורה לחץ כאן!

גלריית תמונות בקרי טמפרטורה - שילוב בקרי PID בתהליכים אוטומטיים , תמונה 1
2020 © כל הזכויות שמורות לאלקטרוטרם שיווק בע"מ, אין להעתיק, לשכפל טקסטים, תמונות וכל חומר אחר באתר זה ללא אישור בעלי החברה.
נבנה על ידי @ לוגייט טכנולוגיות    |    עיצוב על ידי: TROI